T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü Sağlık Turizmi Daire Başkanlığı

T.C. Sağlık Bakanlığı T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü Sağlık Turizmi Daire Başkanlığı

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

Sağlık Turizminde Pakistan - Türkiye İşbirliği

Güncelleme Tarihi: 22/10/2018

Ülkemizde tedavisi düşünülen Pakistanlı karaciğer ve doğumsal kalp hastaları için Pakistan Sağlık Bakanlığı yetkilileri ile görüşmelerde bulunmak üzere Dış İlişkiler ve Avrupa Birliği Genel Müdürü Dr.Öner GÜNER, Organ Doku Nakli ve Diyaliz Hizmetleri Daire Başkanı Dr. Murat ÖZTÜRK ve Sağlık Turizmi Daire Başkanı Uzm. Dr. Mehmet Ali AYDIN 24-28 Temmuz 2017 tarihleri arasında Pakistan’ın İslamabad, Faysalabad ve Lahor kentlerinde resmi temaslarda bulunmuştur.

25 Temmuz 2017 Salı günü İslamabad kentinde Sağlık Bakanı Saira Afzal TARAR başkanlığında bir toplantı düzenlenmiştir. Toplantıya Bakanlığımız heyetinin yanı sıra Türkiye Cumhuriyeti İslamabad Büyükelçimiz Sadık Babür GİRGİN, Pakistan Sağlık Bakanlığı Genel Sekreteri Muhammad Ayub SHEIKH, Genel Sekreter Yardımcısı, Bakanlık yetkilileri ve Karaciğer Nakli ile ilgili Pakistanlı hekimler de katılmıştır.

26 Temmuz 2016 tarihinde Bakanlık heyetimiz, Faysalabad kentinde Panjup Tıp Üniversitesi’ni ziyaret ederek, Üniversite Rektörü Prof.Dr. Muhammed Al-Fareed Zafar, üniversite yönetimi ve ilgili hekimlerin katılımıyla bir toplantı düzenlemiştir.

27 Temmuz 2016 tarihinde Penjap Sağlık Bakanlığında 3. Basamak ve Tıp Eğitimden Sorumlu Bakan Salman Rafique, 1. ve 2. Basamak Sağlık Hizmetlerinden Sorumlu Bakan Ali İmran, Bakanlık Müsteşarları ve ilgili hekimlerin katılımıyla toplantı düzenlenmiştir.

Karşılıklı irtibat kişileri belirlenerek temasa geçirilmesine, operasyon öncesi değerlendirme formları ile operasyon sonrası takibe yönelik standart form oluşturulmasına, ülkemizde kullanılan mevcut formlar ile mevzuatımızın kendilerine ulaştırılmasına karar verilmiştir.

Bunların yanı sıra konjenital kalp hastalıkları da dahil olmak üzere ihtiyaç duydukları tüm konularda, ülkemizin Pakistanlı hastalara tedavi imkanı sunabileceği bildirilmiştir.

Pakistanlı yetkililerin diğer bir talebi de, Türkiye’de tedavi edilecek karaciğer nakli hastalarına yönelik bir işbirliği oluşturulmasının yanı sıra, Pakistan’da da bu alt yapının oluşturulması konusunda Türkiye’nin destek sağlaması yönündedir. Ülkede mevcut olmayan kadavradan organ nakli sisteminin de kurulması hususunda Türkiye’nin deneyimlerini kendileriyle paylaşması ve Pakistan’ da bu sistemin kazandırılması konusundaki arzularını dile getirmişlerdir. Uzun yıllara dayanan deneyimi ile ülkemizin, bu konuda da kendilerine destek olmaya ve yol göstermeye hazır olduğu belirtmiştir. 

  • IMG-20170802-WA0001.jpg


  • 20170727_154949.jpg
  • 20170727_160140.jpg
  • IMG-20170802-WA0000.jpg
  • PAKİSTAN TOPLANTISI , BAŞKAN M.ALİ AYDIN.jpg