T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü Sağlık Turizmi Daire Başkanlığı

T.C. Sağlık Bakanlığı T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü Sağlık Turizmi Daire Başkanlığı

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

Türkiye – Umman Sultanlığı Sağlık Turizmi İşbirliği

Güncelleme Tarihi: 23/05/2017

18-21 Kasım 2016 tarihleri arasında Sağlık Turizmi Daire Başkanlığımızca Umman’a resmi bir ziyaret düzenlenmiştir. Ziyaret sırasında Türkiye Cumhuriyeti Maskat Ticaret Müşavirimiz Murat GÖĞÜŞ, Türkiye Cumhuriyeti Umman Büyükelçimiz Atılay ERSAN, Umman Sultanlığı Sağlık Bakanlığı Yurtdışı Tedavi Sağlık Komitesi Başkanı Dr. Abdallah Al Ryami, Umman Sultanlığı Sağlık Bakanlığı Yurtdışı Tedavi Daire Başkanı Mubarak Al Harrasi, Umman Tıp Birliği Başkanı ve Arap Tıp Birliği Genel Başkan Yardımcısı Dr. Waleed Khalid Al Zadjali ile toplantılar gerçekleştirilmiştir. 
Söz konusu toplantılarda, Umman’da 3. Basamak sağlık hizmeti sunulamadığı,  Umman Sultanlığı vatandaşlarının Sağlık Bakanlığı tarafından özellikle 3. Basamak sağlık hizmeti almak amacıyla Almanya, Hindistan ve Tayland başta olmak üzere yurtdışında tedaviye gönderilmek zorunda kalındığı ancak fiyat, misafirperverlik ve sağlık hizmet kalitesi bakımından sorunlar yaşandığı dile getirilmiştir. 
Özellikle Diz-Kalça Protezleri, Omurga Cerrahileri, Kardiyovasküler cerrahiler, Kardiyolojik işlemler, Onkoloji, Kemik İliği Nakli ve Canlı Vericili Organ Nakli gibi işlemlere ihtiyaç duyulan ve yılda yaklaşık 75.000 hastanın yurtdışına tedavi amacıyla gönderildiği Umman’da, Sağlık Bakanlığı Türkiye’yi en önemli alternatif destinasyon olarak değerlendirmektedir.
Görüşmeler sonucunda ihtiyaç duyulan tıbbi işlemleri ülkemizde en kaliteli şekilde ve uygun fiyatla sunabilecek Kamu ve Özel Hastane listesinin Umman Sultanlığı Sağlık Bakanlığına iletilmesi ve Daire Başkanlığımızın tüm süreç boyunca gözlemci olarak kendileriyle irtibatta bulunmasına karar verilmiştir.